Pusto ostrvo nije samo želja modernog čoveka za apsolutnim mirom, ona zaista postoje. Dobro, nisu baš sva skroz napuštena, ali na njima možete naći odmor od modernog tempa života
Ukoliko ste se umorili od gradskog života, a na živce vam idu i fotografije luksuznih hotela, imamo pravo rešenje za vas. Pusti rajevi na kojima ne samo da nema interneta nego ćete ostati pošteđeni i aerodroma, jahti i mondenskih kafića.
Ova ostrva dokaz su da priroda može opstati u svom prvobitnom obliku, ali nažalost samo ako je daleko od ljudskih ruku.
Kiribati
Ostrvo smešteno na najistočnoj kopnenoj granici planete, od civilizacije je udaljeno 2.665 kilometara. Teško dostupan ljudima, Kiribati je i najveći zaštićeni morski rezervat sa predivnim plažama. Na udaljenom ostrvu postoji pitka voda, hrana i smeštaj za turiste. Do Kiribatija se najlakše stiže avionom s Honolulua.

Ostrva Pitikern
Reč je o četiri ogromna vulkanska ostrva u prostranstvu Pacifika, nazvana i "rajem za brodolomnike". Namirnice i ostale potrepštine na ostrvo se dopremaju brodovima koji svaki dan prevaljuju put od 2.172 kilometara da bi stigli na ovo ostrvo.

Uskršnje ostrvo
Udaljeno 2.076 kilometara od kopna, najpoznatije je po velikim kamenim statuama ljudskih glava. Uprkos velikoj udaljenosti od Čilea, postoji redovna avionska linija. Na ostrvu postoji niz hotela i raznih turističkih aktivnosti kao što su jahanje i planinarenje.

Sveta Jelena
Ovo ostrvo udaljeno je 1.930 kilometara od kopna i jedno je od najizolovanijih mesta na južnom Atlantiku. Poznato je po tome što je na njemu bio utamničen Napoleon Bonaparta. Sveta Jelena je druga najstarija britanska kolonija bogate vegetacije i netaknute divljine. Na ostrvu nema aerodroma, pa se do ostrva mora dugo putovati brodom.

Ostrvo Atu
Nalazi se na krajnjem zapadu Aljaske, ima prelep krajolik, ali zbog loše klime, oluja i guste magle dovoljan je i jedan vikend na Atu ostrvu. Celo ostrvo ima samo 20 stanovnika, a od kopna je udaljeno 1.170 kilometara.
Galapagos
Arhipelag udaljen 972 kilometra od kopna koje čini više od 60 ostrva, od kojih je naseljeno samo pet. Sa 40.000 stanovnika, ova ostrva savršeno su mesto za odmor i beg od gradske buke. Pored ljudi, Galapagos naseljavaju i hiljade endemičnih biljaka i životinja, a čuvene su i ogromne galapagoške kornjače.

Ostravo kokosa
Locirano je usred Indijskog okeana, a često ga nazivaju i Kruzoovim ostrvom, jer usprkos peščanim plažama i tirkiznoj vodi nema luksuzna odmarališta na svakih pet metara. Na udaljenosti od 899 kilometara od kopna, živi oko 500 stanovnika, a u lagunama idealnim za odmor garantovano po ceo dan nećete sresti nikog.

Folklandska ostrva
Nalaze se na istoku Argentine i najpoznatija su po vojnoj bici iz Drugog svetskog rata, ali i kasnijim sukobima između Argentine i Velike Britanije. Mada klima nije baš tropska, čar ovih ostrva je u tome što imaju neobično bogatu floru i faunu kao i potrebni mir.

Ostrvo Ćiša
Nalazi se 329 kilometara od najbližeg kopna provincije Hainan, u vodama Južnog kineskog mora. Poznato je po specifičnim vrstama ptica koje žive samo na ovom ostrvu i retkim tropskim biljkama.

Tristan Da Kunha: najzabačenije mesto na svetu
Tristan Da Kunha je jedno od najudaljenijih naseljenih mesta. Ovo ostrvo kao da se nalazi u svemiru, i smatra se za najzabačenije naseljeno mesto na Zemlji.
Postoje još nepristupačnija i zabačenija mesta na svetu, ali ona su nenaseljena, nezanimljiva i pusta. Na ovom ostrvu život buja na svakom koraku, a nalazi se pod patronatom engleske krune.
Kada je Napoleon poslat na Svetu Jelenu, Britanci su zauzeli i svojoj kruni pripojili sva obližnja ostrva kako bi sprečili Francuze da ga spasu. Ostvro Tristan Da Kunha nalazi se na 2.430 kilometara od Svete Jelene, a to mu je ujedno i najbliži komad kopna. Ostrvo je toliko malo da nije ni ucrtano na većini karata zbog svojih minijaturnih dimenzija. Nalazi se u južnom Atlantiku, između Afrike i Južne Amerike.
Ovo vulkansko ostrvo nosi i titulu najzabačenijeg nastanjenog kopna, uključujući Antarktik i Severni pol. Glavni grad zove se Edinburgh of the Seven Seas. Na ostrvu se govori engleski, a ukupan broj njegovih stanovnika je 264.
Ekonomija se bazira na ribolovu. Prijatna suptropska klima sa stabilnim i postojanim temperaturama tokom cele godine vrlo je prijatna za život, ali samo ostrvo je veoma divlje, bez previše obradive zemlje. Manje obradive površine nalaze se na severozapadu, dok je ostatak ostrva prekriven planinama i kamenom.

Naučnici pretpostavljaju da se ovo vulkansko ostrvo izdiglo iz okeana pre nekih milion godina. Ostrvo je veoma aktivno vulkansko područje i 1961. godine je jedan od vulkana u blizini grada postao aktivan. Tada je cela populacija ostrva evakuisana u Englesku, odakle su se vratili posle dve godine. Na ostrvu su česte orkanske oluje s vetrovima brzine i preko 200 km/h koji odnesu u okean sve što se nađe na površini, uključujući i krave i ovce koje se zateknu na otvorenom.

Na ostrvu danas postoje radio stanica, bar, videoteka i bazen. S ostatkom sveta ostrvo je povezano telefaksom i telefonom, koji se nalaze u kancelariji gradonačelnika, a jednom godišnje im dolazi i jedini poštanski brod u svetu - RMS St. Helena. Pored pošte, brodom dolaze i konzervirana hrana, knjige, časopisi, lekovi i poneki posetilac. Nezaposlenost je potpuna nepoznanica za stanovnike ovog ostrva. Posle završene škole svako dobija posao, makar se radno mesto otvorilo samo za njega ili nju. U novije vreme devojke sve češće nastavljaju svoje školovanje na Svetoj Jeleni. Zbog svoje izolovanosti i malog broja stanovnika, ovo ostrvo je verovatno idealno mesto za dugi godišnji odmor od brzog i napornog "civilizovanog" života.