The London Tunnels - misteriozno mesto gde se "rodio" Bond, Džejms Bond

Zašto tuneli izgrađeni kao zaštita tokom nemačkog bombardovanja za vreme Drugog svetskog rata zapravo nikada tome nisu služili?

The London Tunnels
thelondontunnels.com

Tuneli izgrađeni sa ciljem da se tamo sklone londonski stanovnici tokom nemačkog bombardovanja za vreme Drugog svetskog rata, biće pretvoreni u novu turističku atrakciju u britanskoj prestonici, saopštila je kompanija koja je kupila ovaj prostrani mrežni sistem prolaza.

Tunele, koji su dugački oko 1,6 kilometara, a u nekim delovima dovoljno visoki da kroz njih prođe autobus na sprat, nalaze se ispod Holborna u centru Londona.

Sa kopanjem se počelo krajem 1940. godine, kada su nemački avioni gotovo svakodnevno bombardovali grad u operaciji Blitz.

Tokom napada, londonski građani su ulazili u podzemne železničke stanice radi bezbednosti.

Do 1942. godine, kada su specijalno izgrađeni tuneli bili završeni, bombardovanje je prestalo, tako da oni nikada nisu korišćeni kao sklonište.

- Tuneli su stvarni, to je veoma emotivno - rekao je Angus Mari, izvršni direktor kompanije The London Tunnels.

Eto odakle ideje ​Janu Flemingu

​Mari, bivši investicioni bankar, nada se da će tuneli postati svojevrsni spomenik i deo muzeja, izložbe i prostora za zabavu.

Tuneli su 1944. godine bili sedište špijunskih operacija, kada je autor Džejmsa Bonda, Jan Fleming, radio u njima za mornaričku obaveštajnu službu. Upravo su ovi tuneli inspirisali Kjuovu laboratoriju u knjigama o čuvenom tajnom agentu.

LifeCode
LifeCode
LifeCode
LifeCode
LifeCode
LifeCode
LifeCode

Tokom Hladnog rata, kompleks je postao ključno telekomunikaciono čvorište. Tu se nalazila i čuvena "crvena linija" koja je direktno povezivala lidere SAD-a i Sovjetskog Saveza tokom Kubanske raketne krize 1962. godine. Opremljeni najmodernijom tehnologijom tog doba, tuneli su služili za prenos poverljivih informacija, a u njima je radilo oko 200 ljudi.

Na oko 30 metara ispod zemlje, podzemni grad je zapravo lavirint starih generatora, cevi i zarđalih šrafova, sa žicama koje vise sa zidova, punih tastera, prekidača i poluga.

Mari procenjuje da će plan za izradu turističke atrakcije, koji su vlasti odobrile prošle godine, koštati oko 120 miliona funti.

Njegova kompanija se nada da će do tri miliona ljudi godišnje plaćati više od 30 funti da poseti ovo mesto. Planovi za njihovu obnovu uključuju muzejski i kulturni centar, memorijalni prostor, umetničku galeriju i – za ljubitelje jedinstvenih iskustava – najdublji licencirani bar na svetu.

Projekat uključuje arhitektonsku firmu Wilkinson-Eyre, poznatu po impresivnim projektima poput Gardens by the Bay u Singapuru i londonske elektrane Battersea Power Station.

​Najdublji licencirani bar na svetu

​Najveći adut buduće atrakcije biće podzemni bar, inspirisan originalnim prostorom iz 1980-ih koji je koristila britanska telekomunikaciona kompanija British Telecom. Osim toga, posetioci će moći da istraže originalne telefone, generatore i opremu koja je nekada bila deo ovog strogo čuvanog prostora.

LifeCode
LifeCode
LifeCode

Prema procenama, kada rekonstrukcija bude završena, tuneli će moći da prime do tri miliona posetilaca godišnje, čime će postati jedna od najposećenijih atrakcija Londona.

Ovaj neverovatni podzemni svet, nekada skriven od očiju javnosti, uskoro će otvoriti svoja vrata i ispričati priču o tajnama koje su decenijama čuvane ispod ulica britanske prestonice.

Tuneli će biti spremni za posetioce do kraja 2027. ili početka 2028. godine, istakao je Mari.

Izvor
Life Code