Jedan od najpoznatijih simbola beogradske ugostiteljske scene, restoran Grčka kraljica, uskoro ponovo otvara svoja vrata u Knez Mihailovoj ulici.
Osnovan još 1835. godine, ovaj kultni restoran bio je kroz decenije mesto susreta umetnika, diplomata, pisaca i građana Beograda. Grčka kraljica nije bilasamo kafana, već i mesto na kome su se stvaraleuspomene.
Kao najstarije očuvana zgrada u celoj Knez Mihailovoj ulici, Grčka kraljica bila je svedok gotovo svih ključnihtrenutaka beogradske istorije – od Osmanske vladavine i incidenta kod Čukur česme, pa sve do dva svetska rata i urbanih transformacija centra grada.

Koliko je značila tadašnjim Beograđanima pokazuje i podatak da je upravo u Grčkoj kraljici održana svečanost povodom predaje ključeva Beograda knezu Mihailu Obrenoviću 1867. godine.
Kroz njen prostor prošle su generacije Beograđana, pisci i umetnici, među kojima su bili i Branislav Nušić, Ivo Andrić i Đura Jakšić. Kao omiljena gostionica trgovaca i putnika, ali i umetnika iz okolnih ateljea, Grčka kraljica bila je simbol gradske elegancije i duhovnog života.
Prve "day roooms" u Beogradu
U 1840‑im, tadašnji Despotov han je imao "day rooms" i služio kao prvi zvanično zabeleženi bordel u Beogradu, pre nego što je ta aktivnost prestala zbog pritiska javnosti i zakona.
Tokom svoje duge istorije, menjala je ime – od Despotovog hana, preko slavne Grčke kraljice, zatim Plavog Jadrana u doba komunizma, da bi se na kraju vratila svom prepoznatljivom nazivu: Grčka kraljica.
Istovremeno je, od prostora sa izraženim orijentalnim karakteristikama – u izgledu, usluzi i jelovniku – postepeno preobražena u restoran evropskog tipa, prateći duh epohe i beogradsku urbanu kulturu.

Nakon zatvaranja 2007. godine, Grčka kraljica izgubilaje svoj sjaj i raskoš. Sada se vraća u obnovljenom prostoru, sa željom da spoji duh tradicije sa savremenim ritmom Beograda. Novi ambijent zadržava istorijski karakter, dok je jelovnik osmišljen tako da poveže gastronomsko nasleđe sa modernim kulinarskim trendovima.
Na adresi Knez Mihailova 51, uskoro počinje novo poglavlje jedne velike beogradske priče.
Zvezda vs. Akademija
U podrumu zgrade '80‑ih je postojala popularna diskoteka Zvezda, kasnije poznata kao Metro. Tokom tih godina bila je "rival" susednoj Akademiji (doslovno preko puta). Za članstvo u Zvezdi bila su potrebna politička ili društvena preporuka – bila je simbol egzibicionizma i šminkeraja.
