Savršena vinska oluja

Da li su inflacija, Tramp i milenijalci krivi za najgoru godinu vinara u više od pola veka

Max from Pixabay
Max from Pixabay

Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV), upozoravajući na moguće dodatne rizike po industriju, uključujući američke carine i promene u navikama potrošača.

Prema podacima OIV, ukupna globalna potrošnja vina iznosila je prošle godine 214,2 miliona hektolitara, što je pad od 3,3 odsto u odnosu na 2023. godinu i najniži nivo još od 1961. godine, kada je potrošnja iznosila 213,6 miliona hektolitara.

Šta se dešava?

Prema podacima Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino (OIV) potrošnja vina je najniža još od 1961. godine

Istovremeno, globalna proizvodnja vina pala je za 4,8 odsto, na 225,8 miliona hektolitara, što je takođe najniži zabeleženi nivo u više od 60 godina.

- Industriju vina pogodila je savršena oluja - zabrinutost po zdravlje, inflacija, geopolitičke nestabilnosti i dugoročne promene u potrošačkom ponašanju - rekao je šef sektora za statistiku u OIV, Đorđo Delgroso.

LifeCode
AS Photograpy from Pixabay

U godišnjem izveštaju je navedeno da je od 2019. i 2020. godine do danas potrošnja vina opala za 12 odsto, dok je prosečna cena boce porasla za oko 30 odsto.

Gorke Trampove carine

U Sjedinjenim Američkim Državama, koje su najveće tržište vina na svetu, potrošnja je pala za 5,8 odsto, na 33,3 miliona hektolitara.

Delgroso je ocenio da bi potencijalne carine, koje je uveo američki predsednik Donald Tramp, mogle da predstavljaju dodatni udarac po industriju.

LifeCode
Pau Noia0, Pixabay

U Kini prodaja vina i dalje nije dostigla nivo pre pandemije korona virusa, dok je u Evropi, koja čini skoro polovinu svetskog tržišta, potrošnja pala za 2,8 odsto.

Iberijsko poluostrvo se ne da

U Francuskoj je zabeležen pad od 3,6 odsto, dok su Španija i Portugal među retkim zemljama gde je potrošnja porasla.

Proizvodnja je dodatno pogođena vremenskim uslovima - obilnim padavinama i sušama.

LifeCode
Alfonso Scarpa, Unsplash

Italija je zadržala poziciju vodećeg svetskog proizvođača sa 44 miliona hektolitara, dok je proizvodnja u Francuskoj pala za 23 odsto, na 36,1 milion hektolitara - najniži nivo od 1957. godine.

Španija je proizvela 31 milion hektolitara, dok je proizvodnja u SAD opala za 17,2 odsto, na 21,1 milion hektolitara, uglavnom zbog ekstremne vrućine.

OIV navodi da ne može sa sigurnošću da predvidi da li će potrošnja vina ponovo rasti.

Kompanije iz industrije, poput francuskog lanca vinoteka Nicolas, ukazuju i na "generacijsku promenu" u odnosu prema alkoholu.

Izvor
Life Code